Nawigacja i wyszukiwanie

Nawigacja

Szukaj

Czy stać nas na wyrównanie zaszłości?

Rzecz dotyczy dwóch kościołów – p.w. Św. Boboli w Miliczu i p.w. Chrystusa Króla w Postolinie oraz Katedry Poznańskiej.
O cóż chodzi?
Cała historia bierze swój początek w 1954 roku.

Ambona z milickiego zboru w Katedrze Poznańskiej. Milicka Chrzcielnica w Poznańskiej Katedrze

Otóż w dniu  22 listopada 1954 roku ówczesny arcybiskup poznański Walenty Dymek zwrócił się pisemnie do Rady Parafialnej Parafii p.w. Michała Archanioła, zawiadującą naówczas wszystkim nieczynnymi zborami poewangielickimi na terenie Milicza i w jego okolicach o darowanie z dzisiejszego Kościoła p.w. Św Boboli XVII ambony oraz chrzcielnicy do remontowanej po zniszczeniach wojennych Katedry Poznańskiej. Rada Parafialna w dniu 14 grudnia 1954 roku wyraziła na to zgodę , którą zaakceptował ówczesny proboszcz ks dziekan mgr Celestyn Rubaszewski i ambona wraz chrzcielnicą  wyjechała do Poznania, gdzie jest okrasą poznańskiej Katedry. Wszak są to wybitne arcydzieła XVIII wiecznej sztuki rokokowej.

1961 rok.Kościół w Postolinie. Ambona 2010 rok.Postolińska Ambona Kościół p.w. Św. Boboli Milicz

Od końca lat czterdziestych, dzięki wysiłkowi osiedleńców czynny był Kościół p.w. Chrystusa Króla w Postolinie, jako Kościół Filialny wpierw Parafii Sułowskiej a następnie Parafii Milickiej.
   Przyszłe lata pozwoliły w początkach lat sześćdziesiątych myśleć ówczesnemu proboszczowi milickiemu ks Edwardowi Pikulowi o remoncie i uruchomieniu byłych zborów  ewangelickich. Głównie chodziło o dzisiejszy Kościół p.w. Św Boboli oraz Kościół Św Anny w Karłowie.
Uruchomienie tych Kościołów pozwoliło na irygowanie, z biegiem czasu, nowych Parafii Św Boboli oraz Św Anny.
    A jak pamiętamy Kościół Św Boboli pozbawiony był ambony.
    I decyzją ks Pikula ambona z Kościoła w Postolinie została przewieziona w 1962 roku do Kościoła milickiego.
    W najgorszej sytuacji został Kościół postoliński, istna perełka bawarskiego stylu budownictwa, gdyż pozbawiony został niewątpliwie okazałego zabytku, wykonanego przecież w stylu wybudowanego zboru, w stylu zupełnie nie pasującego do wystroju Kościoła p.w. Św Boboli, gdzie spełnia swoją posługę do dzisiaj.
    Czy stać nas na wyprostowanie zawiłych ścieżek historii, historii wymuszającej ówczesne poczynania? Oby…

Stefan Sobczak

Informujemy, że strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Polityka prywatności .