Nawigacja i wyszukiwanie

Nawigacja

Szukaj

Pan Fitio Petro ogląda plony kapusty pekińskiej

na swoim polu

 

Figura Matki Boskiej w m.Polana.2011 rok

 

Kapliczka i korpus figury św Antoniego.Huta. 2011 rok

Zabudowania zarówno wsi jak i majątku uległy, po zniszczeniach z 1943 roku, całkowitej zagładzie.

Dzisiaj na tych miejscach, gdzie onegdaj były gospodarstwa i inne budynki , w tym i murowane, gdzieniegdzie rosną jeszcze zdziczałe drzewa owocowe.

Całość pokryta dużymi drzewami leśnymi, głównie sosnowymi i nie można kompletnie zauważyć jakichkolwiek śladów zabudowań ,z wyjątkiem zabudowań majątku. Po nich są ślady muru, słupów murowanych głównej bramy oraz bruku bazaltowego na drodze dojazdowej oraz na drodze wiodącej w kierunku nieistniejących zabudowań gospodarskich i pałacu.

Ziemie te objął w swoje posiadanie kołchoz mający swoją siedzibę w miejscowości Brodki . Na miejscu pałacu stanęły zabudowania do hodowli owiec, zaś na miejscu zabudowań gospodarskich budynek administracyjno-mieszkalny dla zatrudnionych. Oczywiście podobnie jak sam kołchoz, tak i te budynki uległy dewastacji.

Po zmianach w latach dziewięćdziesiątych, kiedy i na dopiero co odzyskanej niepodległości na Ukrainie padła gospodarka komunistyczna terenami tymi i samymi budynkami pokołchoźnianymi zainteresował się Pan Fito Petro, którego Ojciec w tym kołchozie pracował. Pan Fitio pochodzi z Polany, Jego Babcią była polską.

Objął on w dzierżawę od Państwa (nadal bowiem na Ukrainie nie ma własności prywatnej ziemi) pola m. innymi i Huty Szczerzeckiej, które oczkują zagospodarowania, podobnie jak i istniejący jeszcze , majątkowy staw hodowlany.

W sumie gospodaruje on na teraz 400 ha ziem, nie mogąc sobie pozwolić na powiększenie areału z powodu braku odpowiedniego usprzętowienia.

korpus pomnika św Antoniego, który przed 1943 rokiem prawą ręką wskazywał na drogę dojazdową do majątku Państwa ….

Postanowił postawić ten korpus na podwyższeniu, a obok niego postawił okazałą kapliczkę, do którego mają wszyscy przejezdni i przyjezdni dostęp. Stanowi ona – w założeniu Pana Petra – wieczną pamiątkę po byłych mieszkańcach tych ziem, niezależnie od swojej narodowości. Jest on bardzo przychylny i zadowolony gdy zobaczy tam polaków.

 

 

 

Ołtarzyk kapliczki w Hucie.2011 rok

Obraz Chrystusa Króla nad ołtarzykiem.

Huta. 2011 rok.

 

Korpus figury św Antoniego.2011 rok
Aleja dojazdowa do majątku Huta Szczerzecka 2011 rok
   
Ruiny budynku biurowo-socjalnego,Huta,2011 rok Ruiny owczarnii.Huta,2011 rok
   

Pozostałość po słupie głównej bramie wjazdowej

do majątku Huta Szczerzecka.2011 rok

Stawidło na strumyku zasilającym staw hodowlany

w majątku Huta Szczerzecka.2011 rok

   
Typowy dzisiejszy wygląd miejsc po zabudowie.Huta.2011 r

 

Informujemy, że strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Polityka prywatności .