Wieś o typowym wyglądzie wsi tzw. ulicówki, czyli zabudowania zlokalizowano przy drogach biegnących przez wieś.
Średnia wysokość 130-230 npm. Leży na pn - zach stokach Wzgórz Krośnickich, stanowiących północną odnogę Wzgórz Trzebnickich.
Gleby słabe-wierzchnia warstwa to kamienny piasek z większą lub mniejszą domieszką gliny i stosunkowo niewielką ilością humusu, często występuje czysta glina.
Podbudowa- to piasek, żwir, piasek gliniasty, z wielką ilością kamieni .Występuje w dość sporej ilości margiel wapienny, co dodatnio wpływa na wzrost drzew.
Według badań przeprowadzonych w 1901 roku przez dr Wysogorsky z Wrocławia, wydaje się, że na tym terenie zatrzymało się czoło lodowca i wówczas osadziły się bogato głazy narzutowe. Tylko nieliczne i wyjątkowe okazy pozostawiono celem ozdoby okolicy, resztę wykorzystano w wieku XIX i XX przy budowie dróg i to nie tylko w najbliższej okolicy.
Położenie na stronie północnej wzgórz i to zalesionych powoduje, że daje się zaobserwować, iż wiosna do Postolina przychodzi wyraźnie później aniżeli do Skoroszowa i okolicznych lasów, leżących po przeciwnej stronie wzgórz.
Okoliczne lasy mają głównie charakter lasów bukowych i dębowych.